کد مطلب : 59880 / تاریخ ثبت : 1397/01/28 22:25

داستان باغ‌وحش

درباره نگهداري حيوانات در باغ‌وحش‌ها نظرات متفاوتي وجود دارد. عده‌اي از طرفداران محيط‌ زيست جزء مخالفان سرسخت باغ‌وحش‌ها در جهان هستند. درباره وضعيت باغ‌وحش‌هاي ايران نيز نگراني‌هايي وجود دارد.


١- در ايام تعطيلات عيد از يكي از باغ‌وحش‌هاي شهرهاي كوچك (لرستان) عكس‌هايي منتشر شد كه وضعيت ناگوار حيوانات آنجا را نشان مي‌داد. چند روز بعد در پنجم فروردين آن باغ‌وحش بسته شده است.

٢- در ايام نوروز ابتدا خبر آمد بر‌ اثر وزش تندباد شدید دیواره‌های باغ‌وحش ارومیه فروریخته و هشت نوع حیوان وحشی از باغ فرار کرده‌اند، بعد اعلام شد چهار گرگ و دو میش فرار كرده بودند كه چهار گرگ پيدا شدند.

٣- در خبرها آمد كه هفت باغ‌وحش در سراسر ایران در اين مدت بسته شده‌اند و در كمال تعجب نام باغ‌وحش شهرهاي بزرگی نظير شيراز هم در آن به چشم مي‌خورد. طبق بررسي‌های انجام‌شده در سال ٩٢ هيچ نظارتي بر حدود ٦٠ درصد از باغ‌وحش‌هاي ايران نمي‌شود.

٤- بعد از اینکه سازمان محیط ‌زیست مجوز استفاده و بهره‌کشی از حیوانات در سیرک‌ها را لغو کرد، حدود ۷۰ تا ۸۰ قلاده شیر مازاد در سیرک‌ها به باغ‌وحش شیراز تحویل داده شدند، اما وضعیت باغ‌وحش شیراز هم وضعیت مناسبی برای نگهداری این حیوانات نبود.

٥- مشهورترين باغ‌وحش تهران در نزديكي پارك ارم قرار دارد و در شهرهايي نظير كيش تجربه آكواريوم به شكست منجر شده است.

٦- از قديمي‌ترين باغ‌وحش‌هاي ايران، باغ‌وحش مشهد است كه ۷۰ سال قدمت دارد.

٧- طبق قوانين ايران، باغ‌وحش‌ها نباید در حریم شهری باشند و باید با ساختمان‌های مسکونی حدفاصل مشخصی داشته و بر اساس استاندارد‌های سازمان حفاظت محیط ‌زیست باشند و در صورتی که امکان جابه‌جایی نداشته باشند باید در کمیسیون ماده ۸ استانداری‌ها درخصوص آنها تصمیم‌گیری شود.

٨- قديمي‌ترين باغ‌وحش، باغ‌وحش وين است كه در سال ١٧٥٢ براي خانواده سلطنتي تأسيس شده است.

٩- در سراسر دنيا بيش از ١٠ هزار باغ‌وحش و آكواريوم به نگهداري از حيوانات مي‌پردازند. ٢١٢ باغ‌وحش در بالاترين سطح استاندارد هستند.

١٠- بزرگ‌ترين باغ‌وحش دنيا در سن‌ديه‌گو است كه بيش از چهارهزارو ٥٠٠ حيوان از ٩٠٠ نقطه دنيا در آن نگهداري مي‌شوند.

١١- چندي پيش فرار ٥٢ میمون (بابون) از باغ‌وحش پاریس مورد‌ توجه قرار گرفت.

١٢- باغ‌وحش غزه در فلسطين، به علت مشكلات جدى در نگهدارى حيواناتش، سه توله‌شير را هر يك به قيمت سه هزارو ٥٠٠ دلار به فروش گذاشت.

١٣- هميشه اتفاق‌هاي جالب درباره حيوانات مورد ‌توجه انسان‌هاست؛ مثلا چندي قبل بچه‌فيلي را مادرش بعد از زایمان قبول نکرده، بچه‌فيل پنج ساعت گريه مي‌كرده تا بعد از كلي تلاش كاركنان باغ‌وحش آرام شده است.

١٤- در جدیدترين راه‌حل، ژاپنی‌ها به‌جای به‌اسارت‌کشیدن حیوانات، با همکاری نشنال ‌جئوگرافیک یک باغ‌وحش مجازی ساخته‌اند. در اين باغ‌وحش هفت‌بُعدی بازدیدکنندگان از این پارک می‌توانند حیوانات را لمس، احساس و حتی بوی آنها را حس کنند.
.چاپ مطلب
داستان باغ‌وحش ایران
تعداد دفعات مشاهده شده : 70
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید