کد مطلب : 59879 / تاریخ ثبت : 1397/01/28 22:16

با استعفای معاون کلانتری:

مدنی، درس عبرت بازگشت نخبگان

سوال این است که قرار است چه کسی جایگزین کاوه مدنی شود؟ کسی جایگزین مدنی شود که «تصویر رقص» نداشته باشد، اما چیزی هم از محیط زیست نداند؟

در حالی که این روزها به خاطر استعفای شهردار تهران تاسف می‌خوریم، معاون بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی-اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور که چندی بعد از قبول این سمت با ناباوری خبر بازداشتش را شنیدیم، حالا هم با تاسف خبر استعفایش را می‌شنویم.

معاون عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست به همان دلیلی استعفا داد که شهردار تهران مجبور شد استعفا بدهد؛ «رقص» استعفای غیابی؛ استعفایی در خارج از ایران!

مدنی این روزها به شدت تحت فشار است. آن هم با انتشار عکس‌های خصوصی‌اش. در این عکس‌ها مدنی در حال رقص است و به ادعایی در کشور مالزی. اما با انتشار لیست کشورهایی که مدنی به ‌آن‌ها سفر کرده است این ادعا هم رد شد. اما همین ادعا کافی است تا مدنی به این نتیجه برسد که گویی در ایران جای کاری برای نخبگان وجود ندارد. او از همانجا استعفا داد و استعفای او پذیرفته شد.

محمود صادقی، نماینده‌ی تهران نیز در این باره در توییتر نوشت: «‏از یک منبع موثق شنیدم ‎کاوه مدنی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست، ایران را ترک کرده است. همسر او نیز که ممنوع الخروج شده بود با رفع ممنوع الخروجی کشور را ترک کرد. درس عبرتی برای نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور!»

کاوه مدنی، استاد مدیریت محیط زیست امپریال کالج لندن، متخصصی برجسته و شناخته شده در حوزه‌ی محیط زیست است.

ایران با مشکلات بسیاری در حوزه‌ی محیط زیست روبه‌روست. مشکلاتی که لازم نیست متخصص باشی تا به آن‌ها پی ببری. اخبار اصفهان و سیستان و بلوچستان و خوزستان را متخصص و غیرمتخصص همه می‌دانند. حالا ثابت شده است برای یک جریان تندرو، وجود دلسوزان و ایران دوستان مهم نیست، بلکه کوبیدن بر طبل ناسازگاری مهم است. در این میان، مردمی که چشم امیدشان به وجود متخصصانی چون کاوه مدنی دوخته شده بود، اهمیتی برای این جریان تندرو ندارد.

سوال این است که قرار است چه کسی جایگزین کاوه مدنی شود؟ کسی جایگزین مدنی شود که «تصویر رقص» نداشته باشد، اما چیزی هم از محیط زیست نداند؟

مدنی می‌گفت: «بحران، در تعریف، شرایط حادی است که البته تا حدی برگشت‌پذیر است. بر این اساس است که وقتی بحرانی رخ می‌دهد، از مدیریت بحران می‌گوییم و می‌کوشیم شرایط را به روال قبل بازگردانیم که البته گاهی موفق نمی‌شویم و شکست می‌خوریم، اما شکست که خوردیم، جنس اقداماتمان تغییر می‌کند». اما انگار اینجا «جنس اقدامات» هیچ‌گاه عوض نمی‌شود.

📝 مدنی در مورد استعفایش توییت کرده است:

روزگارا قصد ایمانم مکن
زانچه می‌گویم پشیمانم مکن

گم مکن از راه پیشاهنگ را
دور دار از مردان ننگ را

گر بدی گیرد جهان را سر به سر
از دلم امید خوبی را مبر

گر دروغی بر من آرد کاستی
کج مکن راه مرا از راستی

پای اگر فرسودن و جان کاستم
آنچنان رفتم که خود می‌خواستم

انرژی امروز
.چاپ مطلب
کاوه مدنی نخبگان فراری
تعداد دفعات مشاهده شده : 67
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید