کد مطلب : 56141 / تاریخ ثبت : 1396/06/23 08:28

در حاشیه دیدار از هشتمین نمایشگاه کتاب استان

کتاب داریم ولی کتاب‌خوان نداریم

رئیس آموزش‌وپرورش ناحیه یک کرج گفت: ما در شرایط فعلی نه‌تنها کمبود تولید و انتشار کتاب نداریم بلکه کتاب‌های موجود در بازار و کتابخانه‌ها برای یک یا دو دهه آینده کافی است به این شرط که کتاب‌خوان داشته باشیم

 وحید یعقوبی در حاشیه دیدار از هشتمین نمایشگاه کتاب استان البرز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علیرغم اعتقاد سایر افراد که در کشور مشکل تولید و رویکرد به کتاب و همچنین کتاب‌خوانی وجود دارد، به اعتقاد من اگر در جامعه کتاب‌خوان به تعداد کافی داشته باشیم با توجه به کتاب‌های موجود در بازار و کتابخانه‌ها، نیازی به تولید کتاب در یک یا دو دهه آینده نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه این مسئله نیازمند یک باور است، افزود: به وجود آمدن این باور در جامعه و داشتن جامعه‌ای توسعه‌یافته به نیروی انسانی و شهروندانش بستگی دارد که منظور از شهروند، شهروند دانا، اهل دانش و مطالعه است.
رئیس آموزش‌وپرورش ناحیه یک کرج ادامه داد: نخستین پایگاهی که می‌تواند در حوزه مطالعه به مدیریت شهری و سطح رشد شهروندان کمک کند، نهاد آموزش‌وپرورش است که این مسئله باید به یک باور عمومی و برنامه رسمی در وزارت آموزش‌وپرورش تبدیل شود.

وی بیان داشت: در کنار سایر دروس و برنامه‌های مدارس باید زنگی به نام زنگ مطالعه داشته باشیم به‌گونه‌ای که در کشور ژاپن، دانش آموزان در مدرسه زنگ مطالعه دارند و علاوه بر آن در منزل هم ساعتی به نام زنگ مطالعه دارند که در این تایم هر کس، به فراخوان توانایی‌ها و علایق خود کتاب مدنظر را مطالعه می‌کند.
یعقوبی در خصوص نمایشگاه کتاب استان البرز تصریح کرد: این نمایشگاه برای کودکان طراحی خوبی دارد یعنی بیش‌تر کتاب‌ها به کودکان اختصاص دارد و همچنین این کتاب‌ها به‌خوبی تهیه و تقسیم‌بندی شده‌اند.
وی اطلاع‌رسانی برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها را مفید دانست و گفت: هر مدرسه دارای یک سامانه پیامکی بوده و به این صورت به هرکدام از دانش آموزان ثبت‌نام شده اطلاع‌رسانی از طریق این سامانه جهت برگزاری این نمایشگاه انجام شده است.

رئیس آموزش‌وپرورش ناحیه یک کرج خاطرنشان کرد: امیدواریم یک مکان ثابت به برگزاری این نمایشگاه‌ها اختصاص یابد که نه‌تنها در طول یک هفته بلکه در طول سال یا به‌صورت فصلی شاهد برگزاری آن‌ها باشیم.
فارس
.چاپ مطلب
کتاب داریم کتاب‌خوان نداریم
تعداد دفعات مشاهده شده : 213
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید